W Niechorzu odbył się obóz szkoleniowy jakiego jeszcze nie było! Do Ośrodka Wypoczynkowego Mewa przyjechało ponad 180 sędziów, którzy przez ponad trzy dni uczestniczyli w zajęciach szkoleniowych Kolegium Sędziów ZZPN.

Kolegium Sędziów ZZPN działa nowocześnie i z rozmachem. Już sam tylko rzut oka na zdjęcia z obozu pozwala stwierdzić, że zorganizowany został w profesjonalny sposób.Link do zdjęć:https://we.tl/t-bKVlh0XFlY

Duże wrażenie robi zwłaszcza zbiorcze zdjęcie wykonane na stadionie w Niechorzu. Blisko dwustu arbitrów ubranych jak jeden mąż w gustowne dresy firmy Saller - to się musi podobać.

Poniżej relacja z obozu przygotowana przez jednego z naszych sędziów, Grzegorza Zdyba.

W dniach 6-8 września odbył się obóz szkoleniowy Kolegium Sędziów ZZPN. Tegorocznym miejscem spotkania był Ośrodek Wypoczynkowy Mewa w Niechorzu. Już przed oficjalnym rozpoczęciem zapowiadał się niezwykle, gdyż swoje uczestnictwo w całym obozie potwierdziło 180 sędziów i obserwatorów KS ZZPN, co stanowi rekordowy wynik w historii organizacji.

Obóz zaczął się późnym popołudniem od przedłużenia ważności licencji na rozpoczęty sezon 2018/19 oraz wydania nowych licencji tegorocznym kadetom. Następnie sędziowie i obserwatorzy przystąpili do egzaminów teoretycznych. Po egzaminach nastał czas na oficjalne otwarcie obozu oraz spotkanie sędziów z Zarządem KS.

Sędziowie zebrali się w namiocie konferencyjnym, gdzie przywitał ich Przewodniczący Zarządu KS Łukasz Ostrowski, a następnie wysłuchali wypowiedzi zaproszonych gości.

Jako pierwszy głos zabrał członek Prezydium ZZPN i Przewodniczący Komisji Odwoławczej ZZPN Rafał Czyżyk, który w imieniu Prezesa Jana Bednarka podziękował sędziom za ich wytężoną pracę w sezonie 2017/18 oraz wyraził nadzieję, że już rozpoczęty sezon 2018/2019 będzie jeszcze lepszy.

Następnie przemawiał Filip Skowron – członek Komisji ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN, który zachęcał sędziów do rozwijania się w halowej oraz plażowej odmianie piłki nożnej. Jako ostatni z zaproszonych gości wystąpił Paweł Podgórski – przewodniczący Komisji Licencji Trenerskich Wydziału Szkolenia ZZPN, który przedstawił zachodzące zmiany w licencjach trenerskich oraz poprosił sędziów o ich dokładną weryfikację.

Warto dodać, że na zaproszenie Kolegium Sędziów ZZPN w obozie po raz pierwszy uczestniczyli przedstawiciele wszystkich Wydziałów ZZPN: Robert Bikowski (Przewodniczący Wydziału Dyscypliny), Julian Bumbul (Sekretarz Wydziału Bezpieczeczeństwa), Jacek Siebert (Przewodoniczący Wydziału Gier) oraz wspomniani wcześniej Rafał Czyżyk, Paweł Podgórski i Filip Skowron, dzięki czemu sędziowie mieli możliwość osobistego zadawania pytań czy wymiany doświadczeń.

Po wystąpieniach gości głos zabrał V-ce Przewodniczący KS ZZPN Artur Aluszyk, który zapoznał sędziów z  nowo przyjętymi przez Zarząd KS regulaminami zasad awansów i spadków w poszczególnych klasach rozgrywkowych oraz przedstawił szczegółowe dane na temat zeszłosezonowych decyzji w sprawie awansów sędziów w poszczególnych klasach.

         Piątek był najintensywniejszym dniem obozu. Rozpoczął się od wykonania grupowej fotografii na stadionie w Niechorzu. Wszyscy arbitrzy ubrani byli w dresy partnera technicznego KS ZZPN firmy Saller.

Następnie sędziowie udali się do namiotu konferencyjnego, gdzie wykład przeprowadził Marcin Szulc, były sędzia międzynarodowy, obserwator szczebla centralnego oraz członek Centralnej Komisji Szkoleniowej Kolegium Sędziów PZPN. Wykład dotyczył najnowszych interpretacji przepisów gry i dotyczył tak zwanego holdingu, czyli faulu popełnianego poprzez zatrzymywanie przeciwnika i braku szacunku do zawodów (LOR- ang. Lack of respect).

Po wykładzie sędziowie IV ligi oraz Klas Okręgowej i „A” udali się na stadion, gdzie wzięli udział w egzaminach biegowych przeprowadzonych w nowej formule.

Po ukończonych egzaminach sędziowie udali się na teren ośrodka, gdzie po obiedzie odbył się drugi wykład prowadzony przez Marcina Szulca. Tym razem zagadnieniem poruszanym podczas zajęć był obszar związany z udzielaniem kar indywidualnych w obrębie pola karnego.

Po zakończeniu wykładu na egzaminy kondycyjne udali się sędziowie Klas „B” i „C”. Na szkolenie udali się również obserwatorzy KS ZZPN, którzy wysłuchali wykładu Referenta ds. obserwatorów Jerzego Brońskiego.

Po ukończeniu egzaminów oraz szkoleń sędziowie KS mogli cieszyć się urokami jakie zapewnia OW Mewa w Niechorzu (plaża, basen, boiska do gry w piłkę nożną i siatkówkę, gry stołowe). Wieczorem przygotowany został grill oraz odbyła się projekcja meczu Włochy-Polska w namiocie konferencyjnym.

         W sobotę część sędziów musiała rano wyjechać z Niechorza, aby poprowadzić mecze w regionie. Natomiast sędziowie, których mecze zostały zaplanowane na godziny popołudniowe, udali się na wykład prowadzony przez sędzię międzynarodową Karolinę Tokarską. Zajęcia dotyczyły ustawiania się sędziów w trakcie zawodów.

Po wykładzie nastąpiło oficjalne zamknięcie obozu, po którym sędziowie i obserwatorzy opuszczali ośrodek, aby dotrzeć na czas na zawody, na które zostali wyznaczeni.

         Zarząd KS ZZPN pragnie podziękować wszystkim zaproszonym gościom, prelegentom oraz przede wszystkim licznie zgromadzonym sędziom i obserwatorom Kolegium Sędziów ZZPN. Wyrażamy nadzieję, że kolejne obozy szkoleniowe będą przynajmniej tak samo udane.

 
 

Seniorzy

Juniorzy

Trampkarze

Młodzicy

Orliki

Żaki

Kobiety

Turniej

Partnerzy ZZPN

box ambersport

mn sport logo

zce

tymbark

zp

AMO

azoty

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok